Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos étrendet és az egészséges életmódot!
- Gyógyszerforma: Filmtabletta
- Tünetek: Prevenció Kimerültség, fáradtság Vitaminhiány
- Fő hatóanyag: D3-vitamin
A Cefavit® D3 7.000 I.E. bevont filmtablettát heti egy alkalommal kell bevenni, így kényelmesen alkalmazható. Magas dózisú, 7.000 nemzetközi egység (NE v. IE) D3-vitamint tartalmaz, mely megfelel 175 mikrogramm D3-vitaminnak tablettánként.
A D3-vitamin bizonyítottan hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, az egészséges csontozat, az egészséges izomfunkció, a normál fogazat, a vér normál kalciumszintjének fenntartásához, a kalcium és a foszfor normál felszívódásához és hasznosulásához, valamint szerepet játszik a sejtosztódásban.
A Cefavit® D3-vitamin glutén, laktóz, allergén, élesztő, zselatin, ízesítő és édesítőszer mentes. A terméket vegetáriánusok is fogyaszthatják.
Figyelmeztetések
A termék nem helyettesíti a kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot! Kisgyermekek elől elzárva tartandó! Fogyasztása 3 éves kor alatt nem javasolt. Várandós vagy szoptató anyák az étrend-kiegészítő szedése előtt konzultáljanak orvosukkal.
Magas dózisú, 7000 nemzetközi egység (NE v. IE) tartalmú D3-vitamin, melyet kényelmesen, heti 1 alkalommal kell bevenni. A D3-vitamin hozzájárul az egészséges csontozat, fogazat, izomfunkció fenntartásához, ill. az immunrendszer normál működéséhez.
Magas dózisú, 7.000 nemzetközi egység (NE v. IE) D3-vitamint tartalmaz, mely megfelel 175 mikrogramm D3-vitaminnak tablettánként.
Tömegnövelő szerek (mikrokristályos cellulóz, monokálcium-foszfát), bevonó anyag (hidroxipropil-metil cellulóz), színezőanyag (kálcium-karbonát), térfogatnövelő szer (térhálósított nátrium-karboxi-metil cellulóz és porított cellulóz), csomósodást gátló anyagok (zsírsavak magnéziumsói), tömegnövelő anyagok (szilícium dioxid), bevonószer (polietilénglikol).
Ajánlott fogyasztási mennyiség felnőtteknek hetente 1 filmtabletta. Gyermekek (3 éves kortól) és serdülők számára 1 filmtabletta két hetenként. A készítményt kevés vízzel, étkezés közben kell bevenni.
Várandós vagy szoptató anyák az étrend-kiegészítő szedése előtt konzultáljanak orvosukkal.
Mit kell tudni a D3-vitaminról?
A D3-vitamin a régi terminológia szerint zsírban oldódó vitamin. Ma már tudjuk, hogy ez nem pontosan így van. A D3-vitamin valóban zsírban oldódó, azonban nem vitamin, hanem hormon, melyet a nap UV-B sugárzásának hatására szervezetünk is képes előállítani, ha a megfelelő „előanyaggal” rendelkezik.
A D3-vitamin kémiai elnevezése 1,25 dihidroxi-kolekalciferol. Ez a D-vitamin aktív formája.
A D3 vitamin hatásai
A D3-vitamin fontos szerepet tölt be szervezetünkben zajló különböző biokémiai folyamatokban, így a kalcium és a foszfát anyagcserében, valamint a citromsav-ciklusban.
A fenti folyamatokon keresztül, a D3-vitamin hatással van:
- a csontrendszerre,
- a fogazatra,
- az izomrendszerre
- az immunrendszerre,
- a vérkeringésre,
- a sejtosztódásra
- és a sejtanyagcserére egyaránt.
Hogyan lehet D3-vitaminhoz jutni?
A D3-vitaminhoz alapvetően három féle módon juthatunk hozzá.
Egyrészt a napsugárzás UV-B sugarainak hatására bőrünkben D-vitamin előhormon (prohormon) keletkezik, amely a keringésbe kerülve a vesékben aktiválódik és a májban raktározódik.
A másik lehetőség a táplálkozás útján, a vékonybélből történő felszívódás.
A harmadik pedig az étrendkiegészítő/ gyógyszer formában bevihető D3-vitamin.
D3-vitamin felszívódása
A D-vitamin, mint azt már említettük, zsírban oldódó vitamin, ami azt jelenti, hogy a bélből való felszívódásához némi zsírra van szüksége. Ez az oka annak, hogy a kávéval, gyümölcslével, vagy akár vízzel bevett D-vitamin felszívódása alacsony hatásfokú lesz, hacsak nincs elfogyasztva mellé például némi avokádó, mandula, vagy esetleg olívaolaj.
D3-vitamin szükséglet
A téli időszakban az egészséges felnőttek esetén 1500-2000 nemzetközi egység (NE v. IE) a javasolt D-vitamin bevitel. Az élelmiszerek ritkán tartalmaznak ekkora mennyiséget, ezért szükség lehet a D-vitamin táplálékkiegészítők formájában történő bevitelére.
Fontos megemlíteni, hogy a túlsúllyal élők és az idős korúak szükséglete nagyobb lehet.
Megnövekedhet a napi D-vitamin igény a különböző élethelyzetekben is, mint például a terhesség, a szoptatás, a változó kor. Egy stresszes időszak is megnövelheti átmenetileg a szervezet D-vitamin igényét.
A D3-vitamin folyamatos szedésére elviekben nincs szükségünk. Napi 15-20 perc napsugárzás hatására elegendő mennyiség termelődik a bőrünkben. Azonban, ha a tavaszi, nyári, koraőszi időszakban is naphosszat az irodában ülünk, szükség lehet a D-vitamin pótlására.
D3-vitamin előfordulása
D3-vitamin természetes formájában első sorban állati eredetű élelmiszerekben, de növényekben is előfordul, mint például:
- Halak, lazac
- Máj
- Tojássárgája
- Tej és tejtermékek
- Étcsokoládé
- Gomba
D3-vitamin hiánya
A D-vitamint raktározza a májunk, mégis, a kevés napsugárzás, a tápanyagok formájában történő elégtelen bevitel, valamint a megnövekedett igény átmeneti vagy akár tartós D-vitamin hiányt okozhat. A kiegyensúlyozott vegyes táplálkozás mellett kialakuló hiány leggyakoribb oka valamilyen felszívódási zavar.
Megnövekedett D-vitamin igény mikor lép fel?
- Terhesség és szoptatás időszakában
- Változó kor folyamán
- Idős korban, mivel a felszívódás hatékonysága a kor előre haladtával csökken
- Tartós stressz esetén
D3-vitamin túladagolása
Mivel egy zsírban oldódó vitaminról van szó, a felesleges mennyiséget szervezetünk elraktározza.
Túladagolás akkor léphet fel, ha az ajánlott mennyiség 100-200 szorosát tartalmazó készítményt szed hónapokig. Így a jelenleg kereskedelmi forgalomban kapható készítmények esetén nem kell tartanunk túladagolástól.
Azonban, ha a szedéshez köthető szédülés, fejfájás, székrekedés vagy hasmenés, a csontok gyengülése, idegesség, esetleg a vesék károsodása lép fel, feltétlen forduljunk orvoshoz. A túladagolás tünetei a túlzott bevitel megszüntetése után spontán javulnak és elmúlnak.