Seborrheás dermatitis
A fejbőrt érintő seborrheás dermatitisz a korpásodással ellentétben a bőr felső rétegének, a felhámnak (epidermisz) a megújulási folyamata csak 9-10 napig tart. Zsíros, megvastagodott, letapadt hámló foltok jellemzik.
A bőrt érintő általános rendellenesség, mely a test azon területeit érinti, ahol nagy sűrűségben találhatóak faggyúmirigyek. Ezért gyakran érinti a fejbőrt, de előfordulhat az arcon is (az orr körül, a szemöldökök között, a szemhéjakon, a szakállon, a fülek mögött, a fülkagylóban), de akár a törzsön is.
A felülfertőződés jelenti a fő komplikációt, de hatással lehet az életminőségre is a fokozott viszketés miatt. A kipirosodott bőr szintén a seborrheás dermatitisz tünete lehet, mely gyulladásra utal.
A korpa és a seborrheás dermatitisz is krónikus állapotok, melyek visszatérhetnek, ha nem kezelik őket megfelelően.
A seborrheás dermatitisz (más néven seborrheás ekcéma) egy olyan megbetegedés mely, a legtöbb esetben, a korpa kialakulásának közvetlen kiváltója. Kisgyermekeknél koszmóként jelentkezik.
Ez gyakran kipirosodással is kiegészül. A seborrheás dermatitisz a bőrnek számos más területén is előfordulhat, például zsíros foltokként a fülkagylón belül. Más gyakran érintett területek a szemöldökök és szemhéjak, az orr és orrszárnyi redők, illetve a mellkas. A seborrheás dermatitisz nem fertőző és nem is a rossz higéniai ápolás következménye.
A seborrheás dematitisz csecsemőknél (koszmó) csupán átmeneti bőrprobléma és a gyermek növekedésével, általában 3 éves korra, eltűnik. Tünetei a vastag, kérges, sárgás pikkelyek megjelenése a gyermek fejbőrétől kezdve, esetenként egészen a szem-, a fül- és az orrig terjedően.