A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
- Kor: Csecsemők
- Gyógyszerforma: Gél
- Tünet: Fogzási fájdalmak
- Fő hatóanyag: Polivinil–pirrolidon Hialuronsav
Pro
A cscsemő 2 hónapos korától számolhatunk vele. Jellegzetesek a tünetek: duzzadt, kifehéredett, esetenként vérző íny, rágcsálás, az ököl szájba való tömködése. Helyi érzéstelenítő, hámosító, gyulladáscsökkentő készítményeket használhatunk, melyek segítik a gyermekeknek átvészelni ezt az időszakot. Hőemelkedés esetén megfontolandó a fájdalom- és lázcsillapító készítmények alkalmazása, akár szirup, csepp, vagy kúp formájában.
Kontra
A láz többnyire valamilyen fertőzés jele, a fogzás önmagában nem okozza, gondoljunk erre a lehetőségre! Tudományos adatok támasztják alá, hogy maximum tized fokokkal emelkedhet a gyermekek testhőmérséklete a fog áttörésekor, ami önmagában nem jelentős válotzás. 3 hónaposnál fiatalabb csecsemők esetén mindenképpen egyeztessünk gyerekorvosunkkal!
Az Anaftin® Baby fogínygélt kifejezetten a csecsemők fogzása során fellépő fájdalom és kellemetlen érzés csökkentésére fejlesztették ki. Támogatja a baba fogzását, és láthatatlan filmréteget képez, így hatékonyan enyhíti a kellemetlen tüneteket. A filmréteg ideális környezetet teremt a fájdalmas szövetek gyógyulásához.
Segítse kisbabáját a fogzás ideje alatt az Anaftin® Baby fogínygél használatával.
Az Anaftin® Baby fogínygél nem tartalmaz helyi érzéstelenítőt vagy más gyógyszert, al koholt és cukrot. Az Anaftin® Baby fogínygél nem okoz égő érzést alkalmazás közben és kellemes banán ízesítésű.
Tények a fogzásról
Egyes babáknál az első fog minden különösebb figyelmeztetés nélkül jelenik meg, másoknál viszont a fogzás kellemetlen érzéssel és egyéb tünetekkel járó, elhúzódó folyamat.
Kisbabájának már a születése előtt is megvoltak a fogai, elrejtve az állcsontban. Ezek az apró tejfogcsírák nagyjából a baba 4–6 hónapos korában tejfogakká fejlődnek. Mindez a fogíny alatt játszódik le, és az íny továbbra is védi a fogacskákat. Az első fog 4–12 hónapos korban bújik elő a fogínyből. A fogzás kezdetét, valamint a fogak megjelenésének sorrendjét tekintve is előfordulhat néhány hónapnyi eltérés a gyermekek között.
Az alábbi jelek utalhatnak arra, hogy hamarosan megjelenik egy fog:
- A baba az átlagosnál nyűgösebb és érzékenyebb. Éjszaka nyugtalanabbul alszik, többet sír és a szokásosnál kevesebbet eszik. Az ínye vörös, többnyire duzzadt is.
- A baba állandóan a szájába tömi és rágcsálja az ujjait vagy a játékait. A nyáltermelés jelentősen fokozódik.
- A babának enyhe hőemelkedése lehet.
- Ragaszkodás, és fokozott figyelem iránti igény jelenik meg nála.
Speciális körülmények kisbabám számára
Míg egyes babáknál egyáltalán nem okoz fájdalmat, másoknál a fogzás kellemetlen, sőt fájdalmas is lehet.
Ez a következőkkel magyarázható: azon a területen, ahol a fog kibújik, gyakran kellemetlen érzés, nyomás és feszülés jelentkezik az állkapocsban, a megnövekedett vérkeringés és érrendszer-permeabilitás pedig ödémát okozhat. Ettől az íny kivörösödhet és megduzzadhat – fájdalmat és kellemetlen érzést okozva.
Általános szabályként elmondható, hogy a tejfogak előtörése nem okoz súlyos fájdalmat a gyermeknek. Ugyanakkor a babák és a kisgyermekek gyakran érzékenyebbek és nyűgösebbek a szokásosnál ebben az időszakban. A nagy őrlőfogak kibújása különösen kellemetlen lehet a baba számára. Sokkal kellemetlenebb lehet, mint a többi fog esetében. Teljesen érthető tehát, hogy a gyermekek a szokásosnál több figyelmet igényelnek ebben a fejlődési szakaszban.
Ebben a speciális időszakban még a szokásosnál is több figyelemmel és szeretettel segítheti gyermekét. Ezenkívül többféleképpen csökkentheti gyermeke fájdalmát és kellemetlen közérzetét.
Kisbabám fájdalmának és kellemetlen közérzetének enyhítése
A következőket teheti annak érdekében, hogy segítse a babát a fogzás során és csökkentse a fogzással járó kellemetlen közérzetet:
- Lehűtött (műanyag) kanalat vagy előzetesen a hűtőszekrényben tárolt rágókát adhat, amelyre rá tud harapni a baba. Tilos azonban a kanalat vagy a rágókát mélyhűtőben, nulla fok alatti hőmérsékleten hűteni, mert a baba ajkaihoz vagy állához fagyhatnak, és felsérthetik a baba bőrét. Arra is ügyelni kell, hogy nem toxikus anyagból készült kanalat illetve rágókát használjon.
- Az íny és az állkapocs óvatos masszírozása ujjbeggyel. Használhat ujjra húzható szilikon eszközt vagy kamillateába áztatott vattapálcikát, hogy enyhítse a kellemetlen érzést. Az Anaftin® Baby fogínygél applikátora puha szilikonszálai tökéletesek erre a célra.
- Különösen javasolt a gyógyszertárból beszerezhető speciális fogínygélek, például az Anaftin® Baby fogínygél használata. Az érintett terület lefedésével enyhíti a fájdalmat, és nem tartalmaz fájdalomcsillapítót.
- A fogzás során tapasztalható fokozott nyáltermelés miatt a baba szája, nyaka és mellkasa gyakran átnedvesedik, ami a bőr irritációjához és kipirosodásához vezethet. A kendő vagy előke jó szolgálatot tehet a nedvesség felszívásában és a bőr szárazon tartásában.
Védőfilm vagy fájdalomcsillapítók?
A fájdalomcsillapítók a fájdalom mérséklése érdekében alkalmazott gyógyszerek. A gyógyszereknek azonban mellékhatásai lehetnek.
Felnőtteknél fájdalomcsillapítót lehet szedni a fájdalom enyhítésére. Egyes fájdalomcsillapítók, például a paracetamol és az ibuprofen, kisgyermekeknek is adható változatban is elérhetők. Ezeket csak végső esetben szabad alkalmazni a fogzással küzdő baba fájdalmának enyhítésére. Ha semmi más nem segít, beszéljen gyermekorvosával, és kérdezze meg, hogy használható-e ez a kezelés! A fogzás végső soron fiziológiás/természetes folyamat, így lehetőség szerint kerüljük a babák érzékeny idegrendszerét befolyásoló gyógyszerek alkalmazását.
Mikor kell gyermekorvoshoz fordulni?
A fogzási folyamat alatt nincs ok aggodalomra. Lehetnek azonban más kérdések, amelyeket érdemes megbeszélni a gyermekorvossal.
A fogzás hosszabb ideig tartó folyamat. Ha a baba a szokásosnál érzékenyebb vagy egy kis hőemelkedése van, nincs ok aggodalomra. A fájdalom és kellemetlen érzés enyhítésével megnyugtathatja kisbabáját.
Ha azonban súlyosbodnak a tünetek – pl. a baba hőmérséklete meghaladja a 38,5 °C -ot vagy a láz 2 napnál tovább tart – vagy a baba állandóan sír, annak más oka is lehet, például fügyulladás vagy más megbetegedés. Ilyen esetben beszéljen gyermekorvosával!
A fogzás akár 2 évnél hosszabb ideig is eltarthat. Normális esetben a gyermek megszokja ezt az érzést, és a később kibújó fogakra már nem reagál olyan erősen, mint az elsőkre.
Körülbelül 3 éves kortól kezdve, évente kétszer vigye el gyermekét fogászati ellenőrzésre!
Az Anaftin® Baby fogínygél segít enyhíteni a fogzással járó fájdalmat és kellemetlen érzést.
Polivinilpirrolidon (PVP), hidrogénezett ricinusolaj, Aloe bar- badensis, nátrium-hialuronát, Crocus sativus.
Víz, propilénglikol, PEG40, xantán gumi, aroma, káliumszorbát, nátriumbenzoát, dinátriumEDTA, xilitol, cetilpiridiniumklorid, glicirretinsav.
Figyelmeztetések:
Az applikátor és a gél keresztszennyezésének elkerülése érdekében az Anaftin® Baby fogínygél tubust csak egy beteg használhatja. Az Anaftin® Baby fogínygél használata ellen javallt az összetevők bármelyikével szembeni ismert túlérzékenység esetén. Amennyiben Ön terhes, kérdezze meg orvosát a készítmény alkalmazása előtt.
A terméket csak felnőtt alkalmazhatja a gyermeknél.
Ez az orvostechnikai eszköz nem játék! SOHA ne adja gyermek kezébe. Fulladási koc kázat!
Használat előtt ellenőrizze az orvostechnikai eszköz épségét, és a gél alkalmazása közben ügyeljen arra, hogy az applikátorfej részei ne válhassanak le véletlenül. Ha ez mégis megtörténik, ne használja tovább az applikátort.
Ne próbálja visszahelyezni a levált részt.
Ha a gél elfogy, ne használja tovább az eszközt.
Ne használja a lejárati időn túl, illetve ha a tubus sérültnek tűnik vagy szivárog. Szo bahőmérsékleten, közvetlen hőhatástól védve tárolandó.
Nem fagyasztható.
FIGYELEM
A lázat nem feltétlenül a fogzás okozza. Valójában akár fertőzés is állhat mögötte. Ezért, ha a panaszok nem szűnnek, ajánlott felkeresni a gyermekorvost. Ha súlyosbodnak a tünetek – pl. a baba hőmérséklete meghaladja a 38,5 °C -ot vagy a láz 2 napnál tovább tart – vagy a baba állandóan sír, annak más oka is lehet, például fügyulladás vagy más megbetegedés. Ilyen esetben beszéljen gyermekorvosával!
Alkalmazzon kellő mennyiségű gélt az érintett terület lefedéséhez, majd finoman masszírozza az ínyt az applikátorral.
A gélt ajánlott étkezések után és alvás előtt alkalmazni, mert ez elősegíti a filmképződést és tartósan enyhíti a baba fájdalmát. Használja olyan gyakran, ahogy szükséges. A csa varos kupakot minden használat után vissza kell helyezni. A gél újabb alkalmazását akadályozó esetleges termékmaradványokat el kell távolítani.