Keratosis pilaris
A keratosis pilaris makacs, de ártalmatlan esztétikai probléma, amely orvosi kockázattal nem jár, mégis zavaró lehet. A köznyelvben gyakran csirkebőrnek, grízes bőrnek vagy libabőrnek nevezik.
A keratosis pilaris pontos oka máig ismeretlen, azonban minden esetben a helytelen bőrmegújulási folyamat miatt alakul ki. Jellemzően a szárazabb vagy dehidratált bőrrel küzdőket sújtja, főként gyermekeket, kamaszokat és fiatal felnőtteket (idősebbek között viszonylag ritkán fordul elő). Kutatások szerint genetikai faktorok is közrejátszanak a megjelenésében, és azoknál, akiknél a családban előfordul ekcéma, asztma vagy szezonális allergia, nagyobb eséllyel alakul ki a keratosis pilaris is.
De mi történik a bőrünkön ilyenkor? A természetes bőrmegújulási, vagyis hámlási folyamat valamiért megreked, és a szőrtüszők nyílásainál dugacs alakul ki. A betegséget jellemzően a beépült keratin okozza, vagyis egy erős fehérje, ami a bőrt a fertőzések és a káros külső tényezők ellen hivatott védelmezni. A keratosis pilaris többnyire pirosas vagy fehéres, keménykés dudorokként jelenik meg, azonban (főleg az arcon) az is előfordul, hogy a dudorokat nem, csupán a makacs piros foltot látjuk. Az elváltozás mindig szimmetrikus, vagyis ha az egyik felkaron megjelenik, akkor a másikon is. A keratosis pilaris a felkaron, a combon és fenéktájon jelentkezik, de ritkán előfordul az arcon is.