Étrend-kiegészítő Népszerű
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos étrendet és az egészséges életmódot!
- Korcsoportok: Felnőttek Idősek
- Gyógyszerforma: Kapszula
- Tünetek: Kimerültség, fáradtság Izomgörcs Stressz Túlsúly Várandósság Pajzsmirigy probléma Hormonális ingadozás Gyulladás Szoptatás
- Termékcsalád: GAL
- Fő hatóanyag: Ashwagandha-kivonat
Pro
A kimerültséget, fáradtságot gyakran okozza túlterheltség, stressz. Alkalmazhatók magnézium készítmények, akár rózsagyökér tartalommal. Jó hatása van a citromfűnek, orbáncfű készítményeknek. Amennyiben a szervezet teherbíró képességének növelésére van szükség (pl. vizsgaidőszak), használhatunk zöld tea tartalmú tablettákat, de akár a ginzeng készítmények is alkalmazhatóak. Az okok között említhető még a vashiány is, ennek kezelésére vas, C-vitamin, B12-vitamin, esetleg folsav tartalmú készítmények között válogathatunk.
Kontra
Rendkívül fontos a kiváltó ok tisztázása a megfelelő kezeléshez. Az orbáncfű tartalmú készítmények fényérzékenyítő hatással rendelkeznek, magas vérnyomás betegség, vagy szívprobléma esetén a zöld tea, ginzeng, koffein tartalmú készítmények alkalmazása megfontolandó. A vashiány kezelése nem egyéni feladat, vérvétel mindenképpen szükséges hogy megelőzze, különösen igaz ez gyermekkorban. A vas készítményeket legalább 3 hónapig célszerű alkalmazni a raktárak feltöltődése érdekében, mellékhatásaik között hasmenés, székrekedés, elszíneződött széklet egyaránt előfordulhat.
Az elismert kutató professzor Dr. Shibnath Ghosal és csapata az ajurvédikus orvoslásban régóta használt, indiai ginzenként is emlegetett ashwagandhának egy olyan kivonatát fejlesztette ki, amely a növényben lévő oligoszaharidokat is tartalmazza az ún. withanolidokon túl.
Mindezt kizárólag tiszta víz segítségével érik el, és a növény gyökerén túl a leveleit is kivonatolják a komplexitás érdekében. Hatásosságát klinikai kutatások sora bizonyítja. Ezt a Sensoril® elnevezésű, szabadalmakkal védett kivonatot használjuk termékünkben.
Adagolás
Napi 2 db kapszula, 1-et ébredéskor éhgyomorra vegyen be, 1-et pedig ebéd vagy vacsora előtt, szintén üres gyomorra.
Pajzsmirigy-túlműködés és várandósság alatt csak orvosa jóváhagyásával fogyassza!
Szedése a fogantatást is elősegíti, azonban várandósság alatt, egészen a szoptatási idejéig szüneteltetni érdemes, biztonsági okok végett (védőnők a gyógynövények fogyasztásának minimalizálását javasolják).
Hatóanyag
Terméktulajdonságok
- Allergénmentes
- Gluténmentes
- Tojásmentes
- Szójaallergén-mentes
- Tejtermék- és laktózmentes
- Kén-dioxid-mentes
- Cukormentes
- GMO-mentes
- FSC minősített papír-alapanyag (CO31340)
- Karbonsemleges gyártásból származó csomagolás
- 100%-ban újrahasznosítható csomagolás
Tudományos háttér
Az ashwagandha (Withania somnifera) növényt az ajurvédában már évszázadok-évezredek óta használják biztonsággal, napi rendszerességgel is ún. rasayanaként (fiatalítószerként), termékenységfokozóként, afrodiziákumként, adaptogénként és általános egészségmegőrzés céljából. Azt mondják, egy ló erejét adja. Termékünkbe az organikus (Bio) minősítéssel is rendelkező, Sensoril® néven szabadalmaztatott ashwagandha-kivonatot tettük, aminek több oka is van: hatását számos humán klinikai vizsgálat igazolta, és a híres, ajurvédával foglalkozó kutató-orvos professzor, Dr. Shibnath Ghosal és csapata fejlesztette, ami már eleve garancia a minőségre. Olyan tradicionális kivonatolási módszert használnak, amely a modern tudományos vizsgálatok alapján is a legmegfelelőbb, és kizárólag tiszta víz felhasználásával történik. Más ashwagandha-kivonatoktól eltérően nemcsak a növény gyökerét, hanem a levelét is kivonatolják, így a hatóanyagtartalma összetettebb (pl. speciális oligoszacharidokat is tartalmaz), és jelentősen jobb a felszívódása. A nemkívánatos withaferin alkaloida-tartalma pedig közel nulla.
Jobb szellemi teljesítmény, fokozott nappali éberség
Egy friss, 2014-es vizsgálatban igazolták, hogy napi 2x250 mg Sensoril® Ashwagandha-kivonat szedése javítja a szellemi teljesítőképességet és a kognitív funkciókat.
Stressz és nappali fáradtság csökkentése, pihentető alvás
Egy másik, 2008-as vizsgálatban is igazolták, hogy a Sensoril® Ashwagandha-kivonat csökkenti a stresszt, s egyszerre csökkenti a nappali fáradtságot és esti álmatlanságot is. A kortizol nevű stresszhormon szintjét 30%-kal csökkentette. Már napi 1x125 mg is hatásos, de 2x250 mg még hatásosabban bizonyult. Az alvási nehézségekkel küzdők körében 68%-os javulást hozott napi 250 mg Sensoril®.
Sportteljesítmény és izomerő/izomméret növelése
Az ashwagandha jelentősen javította a sprintek alatt nyújtott teljesítményt, míg testépítő edzés hatására az ashwagandha-kivonatot kapó férfiak izomereje, izommérete és tesztoszteronszintje is jelentősen többet nőtt, mint a placebót kapóké.
Testmozgás általi súlyfelesleg-leadás mértékének fokozása
Az előbb említett vizsgálat észrevétele volt az is, hogy az ashwagandha-kivonatot kapó csoport tagjai, bár izomra többet gyarapodtak, több zsírtól is szabadultak meg egyszerre, mint a placebót kapó csoport tagjai. Szálkásodás és izomtömeg-növekedés egyszerre? Minden testépítő és sportoló vágya...
Termékenység- és tesztoszteronszint-növelés férfiak esetében
A placebo-csoporthoz képest az ashwagandha-kivonatot kapó csoport tagjainál 167%-kal nőtt a spermaszám, 57%-kal javult a spermiumok mozgékonysága, 53%-kal nőtt az ejakulátum mennyisége, 36%-kal a luteinizáló hormon- és 17%-kal a tesztoszteronszint. Mindez 90 nap alatt.
Pajzsmirigy-alulműködés javítása
A pajzsmirigyműködést javító hatását is igazolták. Az ashwagandha-kivonat egy humán klinikai vizsgálatban jelentősen megemelte az alanyok alacsony pajzsmirigy-hormon szintjét (főleg a T4-et, de a T3-mat is), miközben az emelkedett TSH szintjük tovább emelkedését megelőzte. A placebót kapók esetében viszont tovább romlottak az értékek.
Női reproduktív szervek támogatása
Számos női hormonrendszert fiatalító ajurvédikus készítmény fő összetevője az ashwagandha. Ezek közül néhány hatását már humán klinikai vizsgálatokkal is igazolták.
Fájdalomcsökkentés és -tűrés
Egy szintén Sensoril® Ashwagandha-kivonattal végzett humán klinikai vizsgálatban igazolták annak fájdalomcsillapító hatását is. A placebo-csoporttal szemben jóval nagyobb volt a fájdalomtűrésük is a Sensoril®-t kapó résztvevőknek.
Egyéb, humán klinikai vizsgálatokkal még nem alátámasztott hatások (csak in-vitro és állatkísérletekkel igazolt hatások, valamint tradicionális alkalmazásában megfigyelt hatások)
Tradicionálisan használják szoptatás alatt az anyatej tápértékének növelésére (az anyuka fogyasztja, amitől a tej tápértéke nő), illetve idősebb hölgyek is fogyasztják a fiatalságuk megőrzésére. Bőrproblémákra és számos egyéb betegség esetén is használják.
Bakteriális, vírusos és gombás fertőzések ellen is egyaránt hatásosnak tűnik. Egyszerre van gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása is. Egyes paraziták ellen is hatásosnak mutatkozik.
Szinte könnyebb azt felsorolni, mire nem jó. Sokrétű hatását annak köszönheti, hogy adaptogén hatású, azaz segíti a szervezet finom egyensúlyát fenntartani, bármely irányba billen az ki (pl. magas vérnyomás esetén egy adaptogén csökkenti azt, míg alacsony vérnyomás esetén növeli).
Kinek ajánljuk?
Nehéz szellemi vagy fizikai munkát végzőknek. Stresszes időszakban mindenkinek, és rossz alvóknak, krónikus fáradtságban szenvedőknek és bárkinek, aki többlet energiára vágyik.
Forrásirodalom
1. Effects of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants. Usharani Pingali, Raveendranath Pilli, Nishat Fatima. Phamacognosy Research, January‐March 2014, Vol. 6, Issue 1, pp. 12‐18
2. Karnick CR. A double-blind, placebo-controlled clinical studies on the effects of Withania somnifera and Panax Ginseng Extracts on psychomotor performance in healthy Indian volunteers. Indian Med. 1991;3:1–
3. Randomized, placebo‐controlled adjunctive study of an extract of Withania somniferafor cognitive dysfunction in bipolar disorder. K.N.Roy Chengappa, Christopher Bowie, Patricia Schlicht, David Fleet, Jaspreet Brar, Ripu Jindal. J Clin Psychiatry, 74:11, November 2013, pp.1076‐1083.
4. A standardized Withania somnifera extract reduces stress related parameters in chronically stressed humans – a double‐blind,randomized, placebo‐controlled study. Biswajit Auddy, Jayaram Hazara, Achintya Mitra, Bruce Abedon, Shibnath Ghosal. JANA, Vol. II, No. I, 2008, pp. 50‐56.
5. Effect of Withania somnifera extract on mental stress induced changes in hemodynamic properties and arterial wave reflections in healthy subjects. Usharani Pingali, Raveendranath Pilli, Nishat Fatima. Current Topics in Nutraceutical research, Vol. 11, No. 4, pp. 151‐158, 2013.
6. Unpublished study, 2005. Nutrigenesis
7. Wankhede et al. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2015 Nov 25;12:43. doi: 10.1186/s12970-015-0104-9. ECollection 2015.
8. Sandhu et al. Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) and Terminalia arjuna (Arjuna) on physical performance and cardiorespiratory endurance in healthy young adults. Int J Ayurveda Res. 2010 Jul;1(3):144-9. Doi: 10.4103/0974-7788.72485.
9. Ambiye et al. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:571420. doi: 10.1155/2013/571420. Epub 2013 Nov 28.
10. Jessica M. Gannon et al. Subtle changes in thyroid indices during a placebo-controlled study of an extract of Withania somnifera in persons with bipolar disorder. J Ayurveda Integr Med. 2014 Oct-Dec; 5(4): 241–245.
11. Evaluation of the analgesic activity of standardized aqueous extract of Withania somnifera in healthy human volunteers using hot air pain model. P.Nalini, K.Manjunath, N., K.Sunil Kumar Reddy, P.Usharani. Research Journal of Life Sciences (May 2013), Vol. 01, Issue 02, pp. 1‐6.
12. Mansi B. Modi et al. Clinical evaluation of Ashokarishta, Ashwagandha Churna and Praval Pishti in the management of menopausal syndrome. Ayu. 2012 Oct-Dec; 33(4): 511–516
13. Sanjeeda Parven et al.TESTO INDUCED OVULATION SUCCESSFULLY IN WOMEN OF POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME. Indo-American Journal of Pharmaceutical Research 2015.
Kinek ajánljuk?
Nehéz szellemi vagy fizikai munkát végzőknek. Stresszes időszakban mindenkinek, és rossz alvóknak, krónikus fáradtságban szenvedőknek és bárkinek, aki többlet energiára vágyik.
Napi 2 db kapszula, 1-et ébredéskor éhgyomorra vegyen be, 1-et pedig ebéd vagy vacsora előtt, szintén üres gyomorra.
Pajzsmirigy-túlműködés és várandósság alatt csak orvosa jóváhagyásával fogyassza!
Szedése a fogantatást is elősegíti, azonban várandósság alatt, egészen a szoptatási idejéig szüneteltetni érdemes, biztonsági okok végett (védőnők a gyógynövények fogyasztásának minimalizálását javasolják).
Várandósság alatt csak orvosa jóváhagyásával fogyassza.
Tudományos háttér
Az ashwagandha (Withania somnifera) növényt az ajurvédában már évszázadok-évezredek óta használják biztonsággal, napi rendszerességgel is ún. rasayanaként (fiatalítószerként), termékenységfokozóként, afrodiziákumként, adaptogénként és általános egészségmegőrzés céljából. Azt mondják, egy ló erejét adja. Termékünkbe az organikus (Bio) minősítéssel is rendelkező, Sensoril® néven szabadalmaztatott ashwagandha-kivonatot tettük, aminek több oka is van: hatását számos humán klinikai vizsgálat igazolta, és a híres, ajurvédával foglalkozó kutató-orvos professzor, Dr. Shibnath Ghosal és csapata fejlesztette, ami már eleve garancia a minőségre. Olyan tradicionális kivonatolási módszert használnak, amely a modern tudományos vizsgálatok alapján is a legmegfelelőbb, és kizárólag tiszta víz felhasználásával történik. Más ashwagandha-kivonatoktól eltérően nemcsak a növény gyökerét, hanem a levelét is kivonatolják, így a hatóanyagtartalma összetettebb (pl. speciális oligoszacharidokat is tartalmaz), és jelentősen jobb a felszívódása. A nemkívánatos withaferin alkaloida-tartalma pedig közel nulla.
Jobb szellemi teljesítmény, fokozott nappali éberség
Egy friss, 2014-es vizsgálatban igazolták, hogy napi 2x250 mg Sensoril® Ashwagandha-kivonat szedése javítja a szellemi teljesítőképességet és a kognitív funkciókat.
Stressz és nappali fáradtság csökkentése, pihentető alvás
Egy másik, 2008-as vizsgálatban is igazolták, hogy a Sensoril® Ashwagandha-kivonat csökkenti a stresszt, s egyszerre csökkenti a nappali fáradtságot és esti álmatlanságot is. A kortizol nevű stresszhormon szintjét 30%-kal csökkentette. Már napi 1x125 mg is hatásos, de 2x250 mg még hatásosabban bizonyult. Az alvási nehézségekkel küzdők körében 68%-os javulást hozott napi 250 mg Sensoril®.
Sportteljesítmény és izomerő/izomméret növelése
Az ashwagandha jelentősen javította a sprintek alatt nyújtott teljesítményt, míg testépítő edzés hatására az ashwagandha-kivonatot kapó férfiak izomereje, izommérete és tesztoszteronszintje is jelentősen többet nőtt, mint a placebót kapóké.
Testmozgás általi súlyfelesleg-leadás mértékének fokozása
Az előbb említett vizsgálat észrevétele volt az is, hogy az ashwagandha-kivonatot kapó csoport tagjai, bár izomra többet gyarapodtak, több zsírtól is szabadultak meg egyszerre, mint a placebót kapó csoport tagjai. Szálkásodás és izomtömeg-növekedés egyszerre? Minden testépítő és sportoló vágya...
Termékenység- és tesztoszteronszint-növelés férfiak esetében
A placebo-csoporthoz képest az ashwagandha-kivonatot kapó csoport tagjainál 167%-kal nőtt a spermaszám, 57%-kal javult a spermiumok mozgékonysága, 53%-kal nőtt az ejakulátum mennyisége, 36%-kal a luteinizáló hormon- és 17%-kal a tesztoszteronszint. Mindez 90 nap alatt.
Pajzsmirigy-alulműködés javítása
A pajzsmirigyműködést javító hatását is igazolták. Az ashwagandha-kivonat egy humán klinikai vizsgálatban jelentősen megemelte az alanyok alacsony pajzsmirigy-hormon szintjét (főleg a T4-et, de a T3-mat is), miközben az emelkedett TSH szintjük tovább emelkedését megelőzte. A placebót kapók esetében viszont tovább romlottak az értékek.
Női reproduktív szervek támogatása
Számos női hormonrendszert fiatalító ajurvédikus készítmény fő összetevője az ashwagandha. Ezek közül néhány hatását már humán klinikai vizsgálatokkal is igazolták.
Fájdalomcsökkentés és -tűrés
Egy szintén Sensoril® Ashwagandha-kivonattal végzett humán klinikai vizsgálatban igazolták annak fájdalomcsillapító hatását is. A placebo-csoporttal szemben jóval nagyobb volt a fájdalomtűrésük is a Sensoril®-t kapó résztvevőknek.
Egyéb, humán klinikai vizsgálatokkal még nem alátámasztott hatások (csak in-vitro és állatkísérletekkel igazolt hatások, valamint tradicionális alkalmazásában megfigyelt hatások)
Tradicionálisan használják szoptatás alatt az anyatej tápértékének növelésére (az anyuka fogyasztja, amitől a tej tápértéke nő), illetve idősebb hölgyek is fogyasztják a fiatalságuk megőrzésére. Bőrproblémákra és számos egyéb betegség esetén is használják.
Bakteriális, vírusos és gombás fertőzések ellen is egyaránt hatásosnak tűnik. Egyszerre van gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása is. Egyes paraziták ellen is hatásosnak mutatkozik.
Szinte könnyebb azt felsorolni, mire nem jó. Sokrétű hatását annak köszönheti, hogy adaptogén hatású, azaz segíti a szervezet finom egyensúlyát fenntartani, bármely irányba billen az ki (pl. magas vérnyomás esetén egy adaptogén csökkenti azt, míg alacsony vérnyomás esetén növeli).
Kinek ajánljuk?
Nehéz szellemi vagy fizikai munkát végzőknek. Stresszes időszakban mindenkinek, és rossz alvóknak, krónikus fáradtságban szenvedőknek és bárkinek, aki többlet energiára vágyik.
Forrásirodalom
1. Effects of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants. Usharani Pingali, Raveendranath Pilli, Nishat Fatima. Phamacognosy Research, January‐March 2014, Vol. 6, Issue 1, pp. 12‐18
2. Karnick CR. A double-blind, placebo-controlled clinical studies on the effects of Withania somnifera and Panax Ginseng Extracts on psychomotor performance in healthy Indian volunteers. Indian Med. 1991;3:1–
3. Randomized, placebo‐controlled adjunctive study of an extract of Withania somniferafor cognitive dysfunction in bipolar disorder. K.N.Roy Chengappa, Christopher Bowie, Patricia Schlicht, David Fleet, Jaspreet Brar, Ripu Jindal. J Clin Psychiatry, 74:11, November 2013, pp.1076‐1083.
4. A standardized Withania somnifera extract reduces stress related parameters in chronically stressed humans – a double‐blind,randomized, placebo‐controlled study. Biswajit Auddy, Jayaram Hazara, Achintya Mitra, Bruce Abedon, Shibnath Ghosal. JANA, Vol. II, No. I, 2008, pp. 50‐56.
5. Effect of Withania somnifera extract on mental stress induced changes in hemodynamic properties and arterial wave reflections in healthy subjects. Usharani Pingali, Raveendranath Pilli, Nishat Fatima. Current Topics in Nutraceutical research, Vol. 11, No. 4, pp. 151‐158, 2013.
6. Unpublished study, 2005. Nutrigenesis
7. Wankhede et al. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2015 Nov 25;12:43. doi: 10.1186/s12970-015-0104-9. ECollection 2015.
8. Sandhu et al. Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) and Terminalia arjuna (Arjuna) on physical performance and cardiorespiratory endurance in healthy young adults. Int J Ayurveda Res. 2010 Jul;1(3):144-9. Doi: 10.4103/0974-7788.72485.
9. Ambiye et al. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:571420. doi: 10.1155/2013/571420. Epub 2013 Nov 28.
10. Jessica M. Gannon et al. Subtle changes in thyroid indices during a placebo-controlled study of an extract of Withania somnifera in persons with bipolar disorder. J Ayurveda Integr Med. 2014 Oct-Dec; 5(4): 241–245.
11. Evaluation of the analgesic activity of standardized aqueous extract of Withania somnifera in healthy human volunteers using hot air pain model. P.Nalini, K.Manjunath, N., K.Sunil Kumar Reddy, P.Usharani. Research Journal of Life Sciences (May 2013), Vol. 01, Issue 02, pp. 1‐6.
12. Mansi B. Modi et al. Clinical evaluation of Ashokarishta, Ashwagandha Churna and Praval Pishti in the management of menopausal syndrome. Ayu. 2012 Oct-Dec; 33(4): 511–516
13. Sanjeeda Parven et al.TESTO INDUCED OVULATION SUCCESSFULLY IN WOMEN OF POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME. Indo-American Journal of Pharmaceutical Research 2015.